Aký je rozdiel medzi širokouhlým a štvorcovým videom? Pár tisíc videní.

Vedeli ste, že úspešnosť videa na sociálnych sieťach výrazne ovplyvňuje aj pomer strán obrazu?

Z minulosti sme boli zvyknutí na takmer štvorcový obraz, pretože televízie mali pomer strán 4:3. S príchodom HD v ostatných rokoch sa do popredia dostal širokouhlý obraz (landscape), ktorý dnes používame aj v online svete. Najnovšie trendy však ukazujú, že štvorcový formát videa sa vracia do módy a môže dokonca výrazne ovplyvniť úspešnosť video postov. V súčasnosti ho už využívajú všetci najväčší online video tvorcovia ako Tasty, Tech Insider, Vice, The Dodo a ďalší.

aspect_roadtripstudio.png

Buffer na svojom Social blogu spravili pomerne rozsiahly test, v ktorom porovnávali úspešnosť rôznych formátov videí na viacerých sociálnych sieťach. Jeho výsledky sme spracovali do tohto blog postu.

Aktívnych užívateľov je najviac na mobile

Počet aktívnych mobilných užívateľov, ktorí navštívia Facebook denne, vzrástol medziročne o 22 % a dosiahol tak 1,09 miliardy. Keďže až 92 % užívateľov navštevuje Facebook prostredníctvom mobilu, je veľmi dôležité, aby sme obsah prispôsobovali mobilným telefónom. Viaceré štúdie od Adobe ukázali, že konzumácia videa na mobile vzrástla od roku 2013 o 223 % a že v štvrtom kvartále roku 2016 bolo viac ako 50 % všetkých videí prehrávaných na mobilných zariadeniach.

Štvorcové video (1:1) jednoznačne prekonáva širokouhlé video (16:9) ako na Facebooku, tak aj na Instagrame aj Twittri. Vedie v počte videní, podiele dopozerania a interakcii (likes, komentáre, zdieľania). V niektorých prípadoch majú štvorcové videá dokonca až o 30 - 35 % vyšší počet pozretí a o 80 - 100 % väčší engagement než širokouhlé videá.

Prečo sú trendy štvorcové videá

Obrazovky mobilných telefónov sú vyššie než širšie, a štvorcové videá tak zaberajú v newsfeede mobilných používateľov o 78 % viac priestoru než širokouhlé. Tým prirodzene vedú aj k vyššej interakcii publika - pozretia, likes, komentáre, zdieľania a dopozerania. 

 
Porovnanie štvorcového formátu 1:1 a širokouhlého formátu 16:9 na telefóne iPhone 6 s rozlíšením displeja 1334x750.

Porovnanie štvorcového formátu 1:1 a širokouhlého formátu 16:9 na telefóne iPhone 6 s rozlíšením displeja 1334x750.

 

Na desktope sa viac darí širokouhlým

Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo štvorcové videá sú favoritom na mobiloch, na desktopoch ich širokouhlé videá prekonávajú. 

Na toto treba myslieť ako pri postprodukcii videa, kedy štúdio musí dodať dva formáty z rovnakého obsahu, tak aj pri nastavovaní kampaní, kedy pre rozličné platformy bude potrebné nahrať rôzne formáty videa.

chart_roadtrip.png

Ľudia štvorcové videá viac lajkujú a komentujú

Ak sa pozrieme na metriku dopozerania videí, štvorcové boli úspešnejšie na mobiloch a širokouhlé videá na desktopoch. Zaujímavé je, že hoci mali videá formátu 16:9 na desktopoch vyššiu mieru dopozerania, publikum im nevenovalo toľko engagementu ako pri videách vo formáte 1:1.

Štvorcový formát je lacnejší

Pri CPM (Cost Per Thousand, náklad na tisíc zobrazení) sa ukázalo, že náklad  v prípade desktop videí je takmer dvakrát vyšší ako pri mobilných videách. Inými slovami, stojí takmer dvojnásobne toľko zasiahnuť rovnako veľké publikum na desktope ako na mobile. 
Zároveň je ale menej nákladné zasiahnuť desktop používateľov landscape videom než štvorcovým alebo letterbox videom. Čiže, ak je publikum viac “desktopovo” ladené, oplatí sa ísť naň so širokouhlými videami.

Pomáhajú aj texty

Tradičná poučka Facebookových videí hovorí, že 80 % video obsahu si ľudia prezerajú bez zvuku. Väčšina z nás má zapnutú auto play funkciu, kedy sa každé video spustí bez zvuku. Tak nejako sme si zvykli tie videá aj bez zvuku celé dopozerať. Vznikol preto hybrid online doby - videá, ktoré čítame. Je teda dobré mať vo videách zakomponovaný text. Keď divák nepočúva, nech sa k nemu potrebná informácia dostane prostredníctvom textu.
Textovým videám sa najlepšie darí na Facebooku a Twitteri. Vytváranie informatívnych, ľahko stráviteľných videí pre tieto siete nám teda môže pomôcť zvýšiť mieru dopozerania. Sledovanosť môže zvýšiť zakomponovanie obrázkov alebo obrázkov s textom. Čisto textové intrá sledovanosť videí znižujú.

Dĺžka videa sa zvyšuje

Ľudia si začínajú zvykať, že video je formát, ktorému treba obetovať viac času, pretože informácie sa v ňom uvoľňujú postupne.
V teste, ktorý robili v Buffer, vyšlo, že najviac vzhliadnutí dosiahlo 90-sekundové štvorcové video. Ukázalo sa tiež, že čím dlhšie video, tým je vyššia miera engagementu. Samozrejme, je dôležité dĺžku videí testovať, aby sme zistili, čo zaujíma najviac to naše publikum.

Pozor na žánre

Všetky fakty vyššie majú svoje opodstatnenie, nemalo by to však znamenať, že teraz všetci začneme chrliť štvorcové videá na Facebook. Každý obsah má svoje žánrové zaradenie.
Ak napríklad Hollywoodske štúdio vydáva nový film, trailer na Facebooku určite nebude “zalomený” do štvorca. Takýto prístup by diváci neocenili, pretože by znamenal výrazný zásah do kompozície obrazu. Štvorcový formát sa perfektne hodí na FMCV (Fast-moving consumer videos, “rýchlo obrátkové videá”) - tento výraz som si teraz vymyslela, ale perfektne vystihuje podstatu. Štvorec bude určite bodovať v žánroch, ako recepty, správy, zábavné alebo zvieracie videá.
Platí to aj naopak. Veľa dnešných tvorcov sa snaží svojim videám vdýchnuť “cinematic look”. Chcú, aby sa podobali produkčne drahým filmom, na ktoré sme zvyknutí z kinosál. Poznávacím znakom kino obrazu je aj extra širokouhlý pomer strán (2.35:1). Tu opäť platí rozdelenie podľa žánru - to, čo funguje v kine na hrané filmy, nemusí fungovať na online sieťach pre propagačné alebo eventové video.

Ako by to mohlo vyzerať, keby sme zalomili kino formát do štvorca na Facebooku? Prišli by sme o Vincenta!

Ako by to mohlo vyzerať, keby sme zalomili kino formát do štvorca na Facebooku? Prišli by sme o Vincenta!

Sandrine posledné slovo

Videá sú momentálne najlepším spôsobom, ako zasiahnuť publikum. Ukázalo sa, že kľúčovými sú štvorcové videá a optimalizácia pre mobilné zariadenia. Aj tu však stále platí, že netreba bezhlavo podliehať trendu, ale inšpirovať sa ním, a komunikáciu prispôsobiť svojmu publiku a žánru, ktorému sa venujeme.

Autor: Sandra Conortová, Boris Šmotlák
Zdroj: Buffer Social