B2B videá nemusia byť naškrobená nuda!

Na stretnutiach s klientmi sa často stretávame so situáciou, že sa im nápad na business video páči, ale boja sa, že “toto naši zákazníci nepochopia” alebo “toto je pre našich zákazníkov príliš uletené”. Strach nie je na mieste, pretože netreba zabúdať, že aj firmu tvoria ľudia.

Videami s najväčším počtom prehratí sú hity Despacito, See You Again či Gangnam Style. Všetky majú na YouTube okolo 3 miliárd pozretí. Znamená to, že hudobné videoklipy sú jedinými úspešnými videami na YouTube? Vôbec nie, divákov viete zaujať aj B2B videami. A vôbec nemusí isť o “business nudu”.

Volvo to vie

Formátmi, ktoré na YouTube žnú úspechy sú jednoznačne pokusy o zápis do Guinessovej knihy rekordov a unboxing videá. Nemá to nič spoločné s boxom, ide o videá, v ktorých niekto rozbaľuje nový produkt a prezentuje jeho vlastnosti. Volvo Trucks USA tieto obľúbené formáty šikovne skombinovali a výsledkom je veľmi vydarené „The new Volvo VNL - World’s largest unboxing starring 3-year-old Joel,“. Krásne dokazuje, že B2B videá vedia divákov na YouTube uchvátiť tiež.

B2B video s 3-ročným chlapcom v hlavnej úlohe?

Malý chlapec, fanúšik hračkárskych náklaďákov, nie je predsa cieľovka Volva. Cieľovkou je skôr niekto, kto kamión vlastní, pracuje pre prepravnú spoločnosť alebo predajcu kamiónov. Čiže skôr niekto vo veku Joelových rodičov alebo starých rodičov. Je to tak, cieľovou skupinou sú podnikatelia. Ale podnikatelia sú tiež ľudia.

Konkrétne ľudia, ktorí počas pozerania zdieľajú nadšenie malého chlapca, zatiaľ čo sa on šplhá do kabíny, odhaľuje skvelé “fíčury” obrovského kamiónu a nakoniec ide s vodičom na testovaciu jazdu. Funguje to skvelo, video perfektne prostredníctvom malého chlapca prenáša emócie na úplne odlišnú cieľovú skupinu.

Volvo už pár rokov skvelo dokazuje, že B2B videá nemusia byť iba nudné prezentácie určené kravaťákom a že B2B komunikácia nemusí byť naškrobená a neuvoľnená. Hádam každý si pamätá “Volvo Trucks – The Epic Split feat. Van Damme (Live Test),”, kde Jean Claude Van Damme predvádzal roznožku medzi dvoma idúcimi kamiónmi a bavil sa na nej celý svet. Tiež ide o B2B video. B2B video s vyše 86 miliónmi videní.

12 miliónov videní ma “Volvo Trucks – Look Who’s Driving feat. 4-year-old Sophie (Live Test)“, kde dostane malé dievčatko diaľkové ovládanie k reálnemu náklaďáku. Žiadna nuda, žiadne naškrobené kravaty, a predsa to funguje! Spolu s ďalšími B2B videami vygenerovala táto séria Volvu výrazný nárast „brand recall“ a informovanosti o značke, ako aj nárast predaja v danom štvrťroku o 23 %.

Pri samotných videách sa to nekončí. Značke nemúsí uškodiť ani paródia. Maďarské VFX štúdio využilo Epic split na svoje vlastné promo, a keď k tomu primiešali ešte Chucka Norrisa, dosiahli 25 miliónov videní. Americký herec Channing Tatum urobil svoj Epic split na dvoch jedálenských vozíkoch na natáčaní a dosiahol cez 15 miliónov videní.

Takže, čo z toho vyplýva? 

Hoci tieto čísla sa na spomínané hudobné hity nedoťahujú ani zďaleka, unboxing s Joelom má na YouTube okolo 1,6 milióna pozretí, druhá verzia na Facebooku 18 miliónov pozretí, treba brať do úvahy metriky, ktoré sú pri týchto B2B videách, narozdiel od hudobných videí, dôležité: brand recall, informovanosť o značke a predaj v danom štvrťroku. Tie jasne dokazujú, že B2B videá určite zmysel majú. A netreba sa báť točiť ich kreatívne. Veď aj firmy sú len ľudia.