Prichádzajú reklamné videá dlhšie ako 15 sekúnd!

Poznáme to všetci. Sedíme v MHD, scrollujeme, stojíme v rade, scrollujeme, ležíme na gauči, scrollujeme. Denne prescrollujeme kilometre obsahu a zasiahnu nás stovky a stovky informácií, ktorým však venujeme len minimum pozornosti. Vo Facebooku to vypočítali na priemerne 1,7 sekundy na mobile a 2,5 sekundy na desktope na jeden post. Pozeráme na množstvo obsahu, ale nevidíme v podstate nič. Aspoň nie poriadne.

„Ideálne“ dlhé videá na Facebooku majú dnes štatisticky okolo 15 sekúnd. To je príšerne málo času niečo zákazníkovi povedať.  My sa s tým snažíme trošku „bojovať“ a viac sa orientovať na dlhšie formáty.

Zo všetkého najradšej sa totiž venujeme točeniu brandovaného contentu. 5 – 7-minútových mikro dokumentov o firmách. Takých, ktoré keď pozeráte, miniete si síce čas na scrollovanie, ale vôbec vám to nevadí, pretože ten čas bol investovaný dobre. Na video, ktoré má viac minút, ale aj viac duše :) Také, z ktorého si na konci odnesiete hodnotnú informáciu. Trend, ktorý pomaly, ale isto prichádza aj do našich končín, nám v tom dáva za pravdu.

Potvrdzuje to zopár nedávnych príkladov zo sveta:

Apple vydal krátky film. V hlavnej úlohe s Dwaynom Johnsonom a Siri.

Výrobca zmrzliny, Häagen-Dazs, vytvoril 30-minútový dokument o remeselníkoch. Bodka. Nič viac. Žiadna zmrzlina, žiadny Häagen-Dazs v hlavnej úlohe. Jedinou referenciou na spoločnosť bolo jej logo na konci dokumentu. Jednoducho chceli zabaviť svojich spotrebiteľov a prepojiť odkaz kvalitnej remeselnej výroby so svojou spoločnosťou.

Čo je brandovaný content a prečo funguje?

V 90. rokoch bol v marketingu dominantný produkt. Nikto sa nezaoberal, aký pôžitok alebo zábavu má z marketingu zákazník. A podľa toho fungovalo aj video. Dnes je všetko inak a video marketing a reklamná tvorba videí sa sústreďuje hlavne na zákazníka, nie produkt.

Trendom, ktorý frčí, je autentickosť. Video reklama prestáva byť iba o produkte, a sústreďuje sa aj na budovanie vzťahu s užívateľmi. Prostredníctvom brandovaného contentu sa firmy snažia prezentovať zákazníkom svoje hodnoty tak autenticky, ako to len ide. A funguje to.

Čo to znamená pre video produkciu?

To, že je skvelá doba na to byť filmárom! Spoločnosti túžia po autentickom obsahu, čo nám rozväzuje ruky a dáva príležitosť kreatívne sa vyjašiť a pracovať na projektoch bez toho, aby nás brzdili obmedzenia tradičnej marketingovej video tvorby. Tak dlhším videám zdar!

Na koniec niečo z našej nedávnej "brandovanej" tvorby :)