Video vs. text alebo odzvonilo článkom a blogom?

V roku 2019 bude 85 % internetového prenosu dát tvoriť video. Alebo, jednému človeku by trvalo 5 miliónov rokov, kým by si pozrel všetky videá nahraté na internet v jednom mesiaci roku 2019.
To sú predpovede z roku 2014, ktoré uverejnilo Cisco a marketéri tieto čísla v rôznych podobách opakujú stále dokola. Znamená to, že textu odzvonilo?

Video je momentálne bez debaty najpopulárnejším nástrojom online marketingu. To však neznamená, že by sme text mali pochovávať. Keďže si pozeranie videa a čítanie článku vyžaduje úplne odlišné kognitívne funkcie, je veľmi dôležité porozumieť rozdielom medzi nimi pred tým, ako niektorý z týchto formátov uprednostníme alebo zavrhneme.

Prečo video?

Odpoveď je jednoduchá. V marketingovom využití sa videám dobre darí, pretože sú ľahko stráviteľné. Upútajú pozornosť diváka a zvyšujú mieru jeho interakcie. Potvrdzuje to aj veda - náš mozog spracuje video až 60.000-krát rýchlejšie než text. Ľudský mozog je automaticky nastavený na zjednodušovanie činností, preto mu tento nenáročný prísun informácií vyhovuje.

Pozeranie videa je pasívny proces. Vyžaduje si menej pozornosti a energie. Naopak, čítanie je vedecky považované za proces aktívny. Musíme byť viac sústredení. Keď čítame, nepozeráme sa na slová, ale aktívne o nich rozmýšľame, zapájame náš “vnútorný hlas”, ktorý aktivuje našu pozornosť. 

roadtrip studio article txt

Prečo text?

Aj napriek tomu, že je video momentálne najpopulárnejším marketingovým nástrojom, je stále pár oblastí, v ktorých ho text prekonáva:

Sústredenosť

Video je konštantný prísun informácií - faktov, obrázkov, zvukov, hlasov, textov, atď. Ak už raz stlačíme play, naša myseľ je pripravená konzumovať. Sme v strehu, čo príde ďalšie, ale zároveň strácame sústredenosť. A tú potrebujeme, ak máme online urobiť dôležité rozhodnutie. Napríklad, keď si na internete porovnávame rôzne druhy poistenia. Keby nám boli prezentované prostredníctvom videa, asi by sme si na základe neho nevedeli vybrať to, čo potrebujeme. V týchto prípadoch potrebujeme mať priestor sa zastaviť, vstrebať informáciu, rozhodnúť sa a až potom pokračovať ďalej. Vtedy je text ako zdroj informácií rozhodne výhodnejším riešením.

Navigácia

Video prináša informácie na časovej osi, publikum čaká, čo sa bude diať a nezvykne sa v ňom vracať naspäť. Prinajmenšom pri online videách je komplikovanejšie sa niekoľkokrát vrátiť alebo posunúť dopredu a čakať na načítanie videa. Výhodou textu je, že ho vieme rýchlo “preletieť”, preskakovať pasáže či sa k nim opakovane vracať.

Distribúcia

Textový obsah je možné vytlačiť na papier, publikovať v časopisoch, knihách, kopírovať medzi dokumentami, reprodukovať ho alebo citovať na prednáškach. Niektorým ľuďom vizuálny obsah nevyhovuje, lepšie sa učia alebo čerpajú informácie z textového obsahu, s ktorým sa neporovnateľne jednoduchšie fyzicky manipuluje.

Cena

Výhodou textu je, že ho vie bez väčšej námahy vytvoriť takmer každý. Samozrejme, nehovoríme o reklamných sloganoch či nadupaných claimoch, ale jednoduchých statusoch, krátkych blogoch alebo článkoch. Pri videu je to iné. 

Iba naučiť sa zvládať základy video produkcie si vyžaduje desiatky hodín študovania, preklikávania, učenia sa, pochopenia nových programov a investície v stovkách eur. Vaše publikum môže nekvalitné video odradiť od produktu, a produkcia dostatočne kvalitného videa je stále finančne náročná. Pre malé firmy by mohla byť investícia do 4 videí mesačne v hodnote á 500 eur likvidačná. Cena preto hovorí v prospech textu. 

Tak teda video alebo text?

Sami na sebe môžeme pozorovať, že niekedy máme chuť čítať a niekedy, naopak, pozerať. Video je efektným nástrojom na doručenie informácií - jednoduché, rýchle, prehľadné. Ak však chceme s tými informáciami ďalej pracovať a venovať sa im viac do hĺbky, tak práve tu má text svoje opodstanenie. Rozhodovacím faktorom je určite aj spomínaná cena.

Akokoľvek úžasné a užitočné videá sú, nemôžu a ani by nemali nahrádzať tradičný textový obsah. Netreba ho zanedbávať v honbe za lepšou pozíciou, väčším engagementom či snahe o emocionálne zapojenie publika. Samozrejme, ako pri všetkom, aj tu platí, že treba poznať svoju cieľovú skupinu, testovať ju a používať to, čo na ňu platí.

Autor: Sandra Conortová