Video ako nástroj internej komunikácie

Doba sa posúva, technológie sa neustále zdokonaľujú a firmy čoraz viac pokukujú po modernejších a dynamickejších spôsoboch komunikácie smerom k zamestnancom. Videá si so svojou rastúcou popularitou našli miesto aj v internej komunikácii. Môžu upevniť firemnú kultúru, oživiť formu komunikácie a samozrejme podporiť budovanie značky. Pozrime sa v akých základných oblastiach majú využitie.

 

Školenia

Osobné školenia pre malé skupiny zamestnancov alebo jednotlivcov bývajú časovo aj personálne neefektívne. Videom dokážete celý proces vzdelávania zrýchliť. Pri nástupe nových zamestnancov alebo aktivitách, ktoré si vyžadujú vždy rovnaké rutinné procesy, môže video ušetriť drahocenný čas aj pracovnú silu. Prostredníctvom videa sa môže každý zamestnanec vzdelávať svojím vlastným tempom a k materiálom sa kedykoľvek vrátiť na doštudovanie. Použitie videa tiež zabezpečí, že každý zamestnanec dostane rovnaký - štandardizovaný výklad problematiky. Kvalita školenia sa tak neodvíja od školiteľa, ktorý vedie prednášku. Ak sa niečo vo firme medzičasom zmenilo, jednoducho video aktualizujete.

Školiace videá viete využiť na rôzne témy a pre rôzne firemné oddelenia. Môžu byť o interných procesoch, BOZP, využívaní benefitov alebo HR informáciach. Môžete sa dokonca zamerať aj smerom von z firmy a robiť webináre či iné vzdelávacie aktivity pre vašich zákazníkov.

Nábor zamestnancov

Situácia na trhu práce sa za posledné roky výrazne otočila. Firmy musia o svojich zamestnancov bojovať oveľa tvrdšie. Potenciálni zamestnanci si firmy preverujú a dohľadávajú o nich množstvo informácií. Svoj nástup chcú dobre zhodnotiť a vybrať si toho správneho zamestnávateľa. Zaujať ich môžete napríklad tak, že ich pustíte do zákulisia svojej spoločnosti. Ukážete im kúsok z vašej firmy, ako to u vás vyzerá a funguje. V neposlednom rade, použitie kvalitného videa v procese náboru vám pomôže získať štatút technologicky zdatnej firmy, ktorá je ochotná investovať čas a financie do nových trendov. Môžete tak prilákať mladších zamestnancov, ktorí tieto progresívne nástroje oceňujú.

Budovanie tímu

Či už sa to týka noviniek o firme alebo o jednotlivých zamestnancoch, video je veľmi osobnou formou komunikácie, ktorá môže budovať tímového ducha a vytvárať firemnú kultúru. Zamestnanci, ktorí sa cítia byť súčasťou firemnej komunity sú aktívnejší a majú vyššiu produktivitu práce. Krátke zostrihy z firemných akcií, večierkov alebo konferencií sú ideálnym formátom, ako informovať ľudí o dianí vo firme.

 

Vedenie

Môžete byť veľká korporácia alebo menšia firma, vaši zamestnanci by mali byť vždy o dianí informovaní. Udržať však vo väčších firmách priamy kontakt medzi zamestnancami a vedením môže byť náročné. Nie je reálne, aby sa všetci zamestnanci veľkých nadnárodných koncernov zúčastňovali stretnutí vedenia. Môžete však s nimi zdieľať kľúčové informácie prostredníctvom videa. Vytvorí sa tak spojenie medzi vedením a zamestnancami. A ak zamestnanci dôverujú vedeniu spoločnosti, má to pozitívny vplyv na ich spokojnosť a výkon. Navyše, asi žiadny riaditeľ nechce byť len bájna postava, ktorú nikto nikdy nevidel a nepočul.
Z hromadných e-mailov si môžete tón komunikácie len domýšľať. To neplatí pre video, na ktorom môžu diváci vnímať reč tela a intonáciu hlasu. Chce to cvik, ale takáto forma dáva vedeniu ľudskú tvár a dokazuje, že si jeho členovia našli čas, aby sa zamestnancom osobne prihovorili. Či už sa od vedenia šíria pozitívne alebo negatívne správy, video umožňuje ich jasnú a dôveryhodnú interpretáciu, bez priestoru na vytváranie špekulácií.

Príhovor vedenia zamestnancom v Medusa Group

Príhovor vedenia zamestnancom v Medusa Group

Zhrnutie

Či už ide o hrané videá, animácie alebo webináre, ak s videami v rámci komunikácie vo vašej firme začínate, je dôležité otestovať rôzne témy a formáty, čo bude vo vašom prípade fungovať najlepšie. Dôležité v rámci tohto rozhodovania je aj to, či máte zdroje a podmienky na vlastnú produkciu alebo sa spoľahnete na externého dodávateľa. Pri nenáročných formátoch sú firmy schopné vyprodukovať vlastnými silami videá, ktoré síce nebudú dosahovať kvalitné technické vypracovanie, ale zase budú odrážať veľmi silnú kultúru a divákovi-zamestnancovi budú bližšie a budú pôsobiť úprimne. Produkčné firmy spravidla dodávajú kvalitné obrazové a zvukové výstupy, ale nepoznajú vašu firemnú kultúru, preto potrebujú kvalitne vypracované zadanie a dobrý kontakt vo vnútri spoločnosti, ktorý na nich bude pri celej tvorbe dohliadať.  Aké formáty a produkčné vypracovanie zvolíte pre svoju firmu je už na vás. Každopádne platí, že video ako nástroj komunikácie je správny krok. My sme zabezpečovali produkciu interných videí pre spoločnosti ako Hella Lightning, Medusa Group, McDonald’s, Slovnaft alebo KIA.

Autor: Sandra Conortová, Boris Šmotlák

Video vs. text alebo odzvonilo článkom a blogom?

V roku 2019 bude 85 % internetového prenosu dát tvoriť video. Alebo, jednému človeku by trvalo 5 miliónov rokov, kým by si pozrel všetky videá nahraté na internet v jednom mesiaci roku 2019.
To sú predpovede z roku 2014, ktoré uverejnilo Cisco a marketéri tieto čísla v rôznych podobách opakujú stále dokola. Znamená to, že textu odzvonilo?

Video je momentálne bez debaty najpopulárnejším nástrojom online marketingu. To však neznamená, že by sme text mali pochovávať. Keďže si pozeranie videa a čítanie článku vyžaduje úplne odlišné kognitívne funkcie, je veľmi dôležité porozumieť rozdielom medzi nimi pred tým, ako niektorý z týchto formátov uprednostníme alebo zavrhneme.

Prečo video?

Odpoveď je jednoduchá. V marketingovom využití sa videám dobre darí, pretože sú ľahko stráviteľné. Upútajú pozornosť diváka a zvyšujú mieru jeho interakcie. Potvrdzuje to aj veda - náš mozog spracuje video až 60.000-krát rýchlejšie než text. Ľudský mozog je automaticky nastavený na zjednodušovanie činností, preto mu tento nenáročný prísun informácií vyhovuje.

Pozeranie videa je pasívny proces. Vyžaduje si menej pozornosti a energie. Naopak, čítanie je vedecky považované za proces aktívny. Musíme byť viac sústredení. Keď čítame, nepozeráme sa na slová, ale aktívne o nich rozmýšľame, zapájame náš “vnútorný hlas”, ktorý aktivuje našu pozornosť. 

roadtrip studio article txt

Prečo text?

Aj napriek tomu, že je video momentálne najpopulárnejším marketingovým nástrojom, je stále pár oblastí, v ktorých ho text prekonáva:

Sústredenosť

Video je konštantný prísun informácií - faktov, obrázkov, zvukov, hlasov, textov, atď. Ak už raz stlačíme play, naša myseľ je pripravená konzumovať. Sme v strehu, čo príde ďalšie, ale zároveň strácame sústredenosť. A tú potrebujeme, ak máme online urobiť dôležité rozhodnutie. Napríklad, keď si na internete porovnávame rôzne druhy poistenia. Keby nám boli prezentované prostredníctvom videa, asi by sme si na základe neho nevedeli vybrať to, čo potrebujeme. V týchto prípadoch potrebujeme mať priestor sa zastaviť, vstrebať informáciu, rozhodnúť sa a až potom pokračovať ďalej. Vtedy je text ako zdroj informácií rozhodne výhodnejším riešením.

Navigácia

Video prináša informácie na časovej osi, publikum čaká, čo sa bude diať a nezvykne sa v ňom vracať naspäť. Prinajmenšom pri online videách je komplikovanejšie sa niekoľkokrát vrátiť alebo posunúť dopredu a čakať na načítanie videa. Výhodou textu je, že ho vieme rýchlo “preletieť”, preskakovať pasáže či sa k nim opakovane vracať.

Distribúcia

Textový obsah je možné vytlačiť na papier, publikovať v časopisoch, knihách, kopírovať medzi dokumentami, reprodukovať ho alebo citovať na prednáškach. Niektorým ľuďom vizuálny obsah nevyhovuje, lepšie sa učia alebo čerpajú informácie z textového obsahu, s ktorým sa neporovnateľne jednoduchšie fyzicky manipuluje.

Cena

Výhodou textu je, že ho vie bez väčšej námahy vytvoriť takmer každý. Samozrejme, nehovoríme o reklamných sloganoch či nadupaných claimoch, ale jednoduchých statusoch, krátkych blogoch alebo článkoch. Pri videu je to iné. 

Iba naučiť sa zvládať základy video produkcie si vyžaduje desiatky hodín študovania, preklikávania, učenia sa, pochopenia nových programov a investície v stovkách eur. Vaše publikum môže nekvalitné video odradiť od produktu, a produkcia dostatočne kvalitného videa je stále finančne náročná. Pre malé firmy by mohla byť investícia do 4 videí mesačne v hodnote á 500 eur likvidačná. Cena preto hovorí v prospech textu. 

Tak teda video alebo text?

Sami na sebe môžeme pozorovať, že niekedy máme chuť čítať a niekedy, naopak, pozerať. Video je efektným nástrojom na doručenie informácií - jednoduché, rýchle, prehľadné. Ak však chceme s tými informáciami ďalej pracovať a venovať sa im viac do hĺbky, tak práve tu má text svoje opodstanenie. Rozhodovacím faktorom je určite aj spomínaná cena.

Akokoľvek úžasné a užitočné videá sú, nemôžu a ani by nemali nahrádzať tradičný textový obsah. Netreba ho zanedbávať v honbe za lepšou pozíciou, väčším engagementom či snahe o emocionálne zapojenie publika. Samozrejme, ako pri všetkom, aj tu platí, že treba poznať svoju cieľovú skupinu, testovať ju a používať to, čo na ňu platí.

Autor: Sandra Conortová

#videoweek_11

The Death and Life of Helicopter Commuting

#shortdocument
Pred päťdesiatimi rokmi spoločnosť New York Airways pomocou vrtuľníkov šikovne prepravovala pasažierov zo strechy mrakodrapu Pan Am Building v strede Manhattanu na akékoľvek letisko v New Yorku v priebehu len desiatich minút. ”Vrtuľníkové dochádzanie” prekvitalo. Až do 16. mája roku 1977, kedy smrteľná nehoda zapríčinila koniec tejto éry. Otvoria nové technológie novú kategóriu v dochádzaní vrtuľníkom na krátke vzdialenosti?

Krasokorčuľovanie na vrchole sveta

#eyecandy
Ako vyzerá krasokorčuľovanie na zamrznutom jazere vo výške 4 tisíc metrov? Pozrite si v tomto krásnom videu.

Ako riešiť problémy ako dizajnér

#vox
Tim Brown prezradil design process v 4 krokoch pre riešenie problémov. Inšpirujte sa.

Muž, ktorý zachránil svet

#wow
Trailer na dokument o sovietskom dôstojníkovi, ktorý zachránil svet pred jadrovou katastrofou. Stanislav Petrov v období studenej vojny neverifikoval počítačom ohlásený útok rakiet USA na Sovietsky zväz, a zabránil tak tretej svetovej vojne. V traileri zaznejú aj dve vety, ktoré sa naučil po anglicky, aby to najdôležitejšie mohol vypovedať bez tlmočníka. 

Zoznámte sa s Airbusom A320neo

#eyecandy
Vitajte na palube nového Airbusu A320neo, moderného a eco-friendly lietadla. Scandinavian Airlines vám spravia krátku prehliadku.

 

 

 

Aký je rozdiel medzi širokouhlým a štvorcovým videom? Pár tisíc videní.

Vedeli ste, že úspešnosť videa na sociálnych sieťach výrazne ovplyvňuje aj pomer strán obrazu?

Z minulosti sme boli zvyknutí na takmer štvorcový obraz, pretože televízie mali pomer strán 4:3. S príchodom HD v ostatných rokoch sa do popredia dostal širokouhlý obraz (landscape), ktorý dnes používame aj v online svete. Najnovšie trendy však ukazujú, že štvorcový formát videa sa vracia do módy a môže dokonca výrazne ovplyvniť úspešnosť video postov. V súčasnosti ho už využívajú všetci najväčší online video tvorcovia ako Tasty, Tech Insider, Vice, The Dodo a ďalší.

aspect_roadtripstudio.png

Buffer na svojom Social blogu spravili pomerne rozsiahly test, v ktorom porovnávali úspešnosť rôznych formátov videí na viacerých sociálnych sieťach. Jeho výsledky sme spracovali do tohto blog postu.

Aktívnych užívateľov je najviac na mobile

Počet aktívnych mobilných užívateľov, ktorí navštívia Facebook denne, vzrástol medziročne o 22 % a dosiahol tak 1,09 miliardy. Keďže až 92 % užívateľov navštevuje Facebook prostredníctvom mobilu, je veľmi dôležité, aby sme obsah prispôsobovali mobilným telefónom. Viaceré štúdie od Adobe ukázali, že konzumácia videa na mobile vzrástla od roku 2013 o 223 % a že v štvrtom kvartále roku 2016 bolo viac ako 50 % všetkých videí prehrávaných na mobilných zariadeniach.

Štvorcové video (1:1) jednoznačne prekonáva širokouhlé video (16:9) ako na Facebooku, tak aj na Instagrame aj Twittri. Vedie v počte videní, podiele dopozerania a interakcii (likes, komentáre, zdieľania). V niektorých prípadoch majú štvorcové videá dokonca až o 30 - 35 % vyšší počet pozretí a o 80 - 100 % väčší engagement než širokouhlé videá.

Prečo sú trendy štvorcové videá

Obrazovky mobilných telefónov sú vyššie než širšie, a štvorcové videá tak zaberajú v newsfeede mobilných používateľov o 78 % viac priestoru než širokouhlé. Tým prirodzene vedú aj k vyššej interakcii publika - pozretia, likes, komentáre, zdieľania a dopozerania. 

 
Porovnanie štvorcového formátu 1:1 a širokouhlého formátu 16:9 na telefóne iPhone 6 s rozlíšením displeja 1334x750.

Porovnanie štvorcového formátu 1:1 a širokouhlého formátu 16:9 na telefóne iPhone 6 s rozlíšením displeja 1334x750.

 

Na desktope sa viac darí širokouhlým

Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo štvorcové videá sú favoritom na mobiloch, na desktopoch ich širokouhlé videá prekonávajú. 

Na toto treba myslieť ako pri postprodukcii videa, kedy štúdio musí dodať dva formáty z rovnakého obsahu, tak aj pri nastavovaní kampaní, kedy pre rozličné platformy bude potrebné nahrať rôzne formáty videa.

chart_roadtrip.png

Ľudia štvorcové videá viac lajkujú a komentujú

Ak sa pozrieme na metriku dopozerania videí, štvorcové boli úspešnejšie na mobiloch a širokouhlé videá na desktopoch. Zaujímavé je, že hoci mali videá formátu 16:9 na desktopoch vyššiu mieru dopozerania, publikum im nevenovalo toľko engagementu ako pri videách vo formáte 1:1.

Štvorcový formát je lacnejší

Pri CPM (Cost Per Thousand, náklad na tisíc zobrazení) sa ukázalo, že náklad  v prípade desktop videí je takmer dvakrát vyšší ako pri mobilných videách. Inými slovami, stojí takmer dvojnásobne toľko zasiahnuť rovnako veľké publikum na desktope ako na mobile. 
Zároveň je ale menej nákladné zasiahnuť desktop používateľov landscape videom než štvorcovým alebo letterbox videom. Čiže, ak je publikum viac “desktopovo” ladené, oplatí sa ísť naň so širokouhlými videami.

Pomáhajú aj texty

Tradičná poučka Facebookových videí hovorí, že 80 % video obsahu si ľudia prezerajú bez zvuku. Väčšina z nás má zapnutú auto play funkciu, kedy sa každé video spustí bez zvuku. Tak nejako sme si zvykli tie videá aj bez zvuku celé dopozerať. Vznikol preto hybrid online doby - videá, ktoré čítame. Je teda dobré mať vo videách zakomponovaný text. Keď divák nepočúva, nech sa k nemu potrebná informácia dostane prostredníctvom textu.
Textovým videám sa najlepšie darí na Facebooku a Twitteri. Vytváranie informatívnych, ľahko stráviteľných videí pre tieto siete nám teda môže pomôcť zvýšiť mieru dopozerania. Sledovanosť môže zvýšiť zakomponovanie obrázkov alebo obrázkov s textom. Čisto textové intrá sledovanosť videí znižujú.

Dĺžka videa sa zvyšuje

Ľudia si začínajú zvykať, že video je formát, ktorému treba obetovať viac času, pretože informácie sa v ňom uvoľňujú postupne.
V teste, ktorý robili v Buffer, vyšlo, že najviac vzhliadnutí dosiahlo 90-sekundové štvorcové video. Ukázalo sa tiež, že čím dlhšie video, tým je vyššia miera engagementu. Samozrejme, je dôležité dĺžku videí testovať, aby sme zistili, čo zaujíma najviac to naše publikum.

Pozor na žánre

Všetky fakty vyššie majú svoje opodstatnenie, nemalo by to však znamenať, že teraz všetci začneme chrliť štvorcové videá na Facebook. Každý obsah má svoje žánrové zaradenie.
Ak napríklad Hollywoodske štúdio vydáva nový film, trailer na Facebooku určite nebude “zalomený” do štvorca. Takýto prístup by diváci neocenili, pretože by znamenal výrazný zásah do kompozície obrazu. Štvorcový formát sa perfektne hodí na FMCV (Fast-moving consumer videos, “rýchlo obrátkové videá”) - tento výraz som si teraz vymyslela, ale perfektne vystihuje podstatu. Štvorec bude určite bodovať v žánroch, ako recepty, správy, zábavné alebo zvieracie videá.
Platí to aj naopak. Veľa dnešných tvorcov sa snaží svojim videám vdýchnuť “cinematic look”. Chcú, aby sa podobali produkčne drahým filmom, na ktoré sme zvyknutí z kinosál. Poznávacím znakom kino obrazu je aj extra širokouhlý pomer strán (2.35:1). Tu opäť platí rozdelenie podľa žánru - to, čo funguje v kine na hrané filmy, nemusí fungovať na online sieťach pre propagačné alebo eventové video.

Ako by to mohlo vyzerať, keby sme zalomili kino formát do štvorca na Facebooku? Prišli by sme o Vincenta!

Ako by to mohlo vyzerať, keby sme zalomili kino formát do štvorca na Facebooku? Prišli by sme o Vincenta!

Sandrine posledné slovo

Videá sú momentálne najlepším spôsobom, ako zasiahnuť publikum. Ukázalo sa, že kľúčovými sú štvorcové videá a optimalizácia pre mobilné zariadenia. Aj tu však stále platí, že netreba bezhlavo podliehať trendu, ale inšpirovať sa ním, a komunikáciu prispôsobiť svojmu publiku a žánru, ktorému sa venujeme.

Autor: Sandra Conortová, Boris Šmotlák
Zdroj: Buffer Social
 

#videoweek_10

Until Society Progresses, We Will Keep Moving Forward

#wow

Tvorcovia videa znázorňujú život LGBT ľudí prostredníctvom metafory prekážkového závodu. Uf.

The Wall of Technology

#shortdocument

The Wall naozaj existuje. A teraz nemyslíme tú z Game of Thrones, ale stenu na hranici USA a Mexika, konkrétne The Wall of Technology. V krátkom dokumente z dielne Vox sa dozviete, aké technológie používa pohraničná stráž v Spojených štátoch na monitorovanie pohybu na hranici a či sa to všetko vôbec oplatí.

Ako sa tvorí majstrovské dielo?

#eyecandy

S chirurgickou presnosťou, v rukaviciach a sieťke na vlasy, a aj za pomoci “vetríka” ako u zubára. Tak sa tvorí majstrovské dielo, fotoaparát Leica M10.

Go with oh fuck. Go like you’ll never run out of luck

#commercial

Škuľavé dievča, strojček na zuby, obočie Fridy Kahlo, golf na krídle lietadla, party na streche, hudba Edith Piaf. To všetko, nie zaručene v tomto poradí, v reklame Diesel. Nie Vin, ale to oblečenie.

Skutočné príbehy skutočných ľudí

#wow

V Apple to jednoducho vedia. Tentokrát spravili video so skutočnými príbehmi ich skutočných zákazníkov o tom, ako im Apple Watch pomáhajú žiť zdravším životom. My sme mali trošku zimomriavky.

B2B videá nemusia byť naškrobená nuda!

Na stretnutiach s klientmi sa často stretávame so situáciou, že sa im nápad na business video páči, ale boja sa, že “toto naši zákazníci nepochopia” alebo “toto je pre našich zákazníkov príliš uletené”. Strach nie je na mieste, pretože netreba zabúdať, že aj firmu tvoria ľudia.

Videami s najväčším počtom prehratí sú hity Despacito, See You Again či Gangnam Style. Všetky majú na YouTube okolo 3 miliárd pozretí. Znamená to, že hudobné videoklipy sú jedinými úspešnými videami na YouTube? Vôbec nie, divákov viete zaujať aj B2B videami. A vôbec nemusí isť o “business nudu”.

Volvo to vie

Formátmi, ktoré na YouTube žnú úspechy sú jednoznačne pokusy o zápis do Guinessovej knihy rekordov a unboxing videá. Nemá to nič spoločné s boxom, ide o videá, v ktorých niekto rozbaľuje nový produkt a prezentuje jeho vlastnosti. Volvo Trucks USA tieto obľúbené formáty šikovne skombinovali a výsledkom je veľmi vydarené „The new Volvo VNL - World’s largest unboxing starring 3-year-old Joel,“. Krásne dokazuje, že B2B videá vedia divákov na YouTube uchvátiť tiež.

B2B video s 3-ročným chlapcom v hlavnej úlohe?

Malý chlapec, fanúšik hračkárskych náklaďákov, nie je predsa cieľovka Volva. Cieľovkou je skôr niekto, kto kamión vlastní, pracuje pre prepravnú spoločnosť alebo predajcu kamiónov. Čiže skôr niekto vo veku Joelových rodičov alebo starých rodičov. Je to tak, cieľovou skupinou sú podnikatelia. Ale podnikatelia sú tiež ľudia.

Konkrétne ľudia, ktorí počas pozerania zdieľajú nadšenie malého chlapca, zatiaľ čo sa on šplhá do kabíny, odhaľuje skvelé “fíčury” obrovského kamiónu a nakoniec ide s vodičom na testovaciu jazdu. Funguje to skvelo, video perfektne prostredníctvom malého chlapca prenáša emócie na úplne odlišnú cieľovú skupinu.

Volvo už pár rokov skvelo dokazuje, že B2B videá nemusia byť iba nudné prezentácie určené kravaťákom a že B2B komunikácia nemusí byť naškrobená a neuvoľnená. Hádam každý si pamätá “Volvo Trucks – The Epic Split feat. Van Damme (Live Test),”, kde Jean Claude Van Damme predvádzal roznožku medzi dvoma idúcimi kamiónmi a bavil sa na nej celý svet. Tiež ide o B2B video. B2B video s vyše 86 miliónmi videní.

12 miliónov videní ma “Volvo Trucks – Look Who’s Driving feat. 4-year-old Sophie (Live Test)“, kde dostane malé dievčatko diaľkové ovládanie k reálnemu náklaďáku. Žiadna nuda, žiadne naškrobené kravaty, a predsa to funguje! Spolu s ďalšími B2B videami vygenerovala táto séria Volvu výrazný nárast „brand recall“ a informovanosti o značke, ako aj nárast predaja v danom štvrťroku o 23 %.

Pri samotných videách sa to nekončí. Značke nemúsí uškodiť ani paródia. Maďarské VFX štúdio využilo Epic split na svoje vlastné promo, a keď k tomu primiešali ešte Chucka Norrisa, dosiahli 25 miliónov videní. Americký herec Channing Tatum urobil svoj Epic split na dvoch jedálenských vozíkoch na natáčaní a dosiahol cez 15 miliónov videní.

Takže, čo z toho vyplýva? 

Hoci tieto čísla sa na spomínané hudobné hity nedoťahujú ani zďaleka, unboxing s Joelom má na YouTube okolo 1,6 milióna pozretí, druhá verzia na Facebooku 18 miliónov pozretí, treba brať do úvahy metriky, ktoré sú pri týchto B2B videách, narozdiel od hudobných videí, dôležité: brand recall, informovanosť o značke a predaj v danom štvrťroku. Tie jasne dokazujú, že B2B videá určite zmysel majú. A netreba sa báť točiť ich kreatívne. Veď aj firmy sú len ľudia.
 

#videoweek_09

Soy el fuego que arde tu piel, soy el agua que mata tu sed

#plataoplomo

Pre všetkých fanúšikov Narcos a/alebo skvelej hudbičky tu je intro k tretej sérii. Pesnička od Rodriga Amarante, Tuyo, zostáva, obrázky sa menia. Je také dobré, že možnosť Skip intro je tam úplne zbytočne.

Motoristi, sem!

#ňuňu

Krátky dokument zachytávajúci Magnusa Walkera, ktorý rebelantsky customizuje Porsche. Premenil svoje hobby na posadnutosť a tú na úspešné podnikanie. V dielni v centre Los Angeles vyrába jedinečné autá s duchom Ferdinanda Porscheho, ale úplne podľa vlastného gusta.

Game of Colours

#wow

Zima naozaj prišla. Presvedčí vás o tom jednoduchý graf, ktorý zobrazuje 7 sérií Game of Thrones vo farbách jednotlivých dielov. Že to nedáva zmysel? Pozrite si video, stojí to za to! A pozor na spoilery :)

AND/OR

#eyecandy

Reklama na rifle. Nič viac. Ale, ani nič menej! A opäť skvelá hudba.

Safety first!

#fun

Že aj nudné bezpečnostné pokyny v lietadle môžu byť zábava, dokazujú British Airways. Akú pozíciu zaujať pri núdzovom pristávaní vám prezradí samotná Agentka Scullyová :)

#videoweek_08

Bye, bye, Avro!

#cute

Po viac ako 15 rokoch vernej služby sa SWISS lúči s legendou oblohy, lietadlom Avro RJ100 známym tiež ako Jumbolino. Pozrite si túto krásnu rozlúčku.

Game of Visual Effects

#wow

Divák si často neuvedomí, koľko práce sa skrýva za jednou filmovou scénou. Nahliadnite v tomto videu do tvorby vizuálnych efektov v Game of Thrones. Je zaujímavé sledovať, ako sa každá scéna doslova skladá dokopy. A pozor, môže obsahovať spoilery :)

Čo robí z loga dobré logo?

#explainer

Vox robí najlepšie explainer videá! Tu je jedno o firemných logách. Dozviete sa aj to, koľko dostala v roku 1971 Carolyn Davidson za dizajnový návrh loga Nike.

Je môj film rasista?

#explainer

Vedeli ste, že vo svojich farebných začiatkoch bol fotografický film vyvíjaný “rasovo zaujato” - len pre bielu pokožku? Prečo to tak bolo a kedy sa to zmenilo vám prezradí ďalší bonbónik od Vox.

Deň s Davidom Beckhamom

#eyecandy

V takomto príjemnom videjku.

Kam s brandovaným contentom?

V našom minulom blogu sme vám predstavili brandovaný content, prostredníctvom ktorého firmy prezentujú užívateľom svoje hodnoty v čo najautentickejšej forme - čiže videá, v ktorých nie je prezentovaný produkt alebo firma, ale skôr jej hodnoty. Sú to videá zamerané na budovanie vzťahu so zákazníkmi. Tento trend, ktorý pomaly prichádza aj k nám, si v zahraničí vedie výborne a nevyzerá to, že by sa v najbližšej dobe malo niečo zmeniť. Kde sa mu darí najlepšie?

Čísla hovoria jasnou rečou

Firmy sa naozaj snažia, aby svojmu publiku ponúkli obsah hodný pozerania, čoho dôkazom je aj fakt, že v porovnaní s minulým rokom vzrástol počet pozretí brandovaného contentu o 99 % na YouTube a o neuveriteľných 258 % na Facebooku. A Facebook je aj miestom, kde sa mu darí najlepšie.

Čo sa týka metrík ako používateľská základňa, mesačný počet pozretí, zdieľanie videí, komentáre, Facebooku sa vo video contente nikto nevyrovná.

Od začiatku roku 2016 do júna 2017 zaznamenala kategória „upload brandovaného contentu“ na facebooku 311 % rast. Najviac pozretí mali videá v decembri a v marci, oba mesiace okolo 2,4 miliardy celkových pozretí.

Je teda očividné, koľko sú Facebook užívatelia ochotní investovať do pozerania sponzorovaného obsahu. Aké žánre ich však najviac zaujímajú?

Ocenený fotograf Erik Johansson a jeho príbeh zo série "Human Made Stories" pre Volvo.

„Chlieb a hry“

Skoro ako v Rímskej ríši, aj pri brandovanom contente sa osvedčuje „chlieb a hry“. Najviac videní, 1,6 miliardy, mali zábavné videá, 1 miliardu videá so športovou tematikou a tretiu priečku obsadili videá týkajúce sa jedla a pitia, ľudí a blogov, a hudby a tanca.

Od začiatku tohto roka stúpa aj počet uploadov sponzorovaných videí na Facebook. V júni to bolo 11 000, v januári sa na Facebook nahralo 7000 videí s brandovaným obsahom. Značky sa už neorientujú iba na hlavné sezóny, ale snažia sa svoju správu k používateľom dostať bez ohľadu na kalendár.

Brandovaný content je odpoveďou, ako budovať lojalitu, dôveru a rešpekt užívateľom k svojej značke, ale zároveň zvyšovať predaj. Ako dokazujú vyššie uvedené štatistiky, publikum je pripravené a chce pozerať kvalitný brandovaný obsah. Na značkách je, aby mu ho doručili. A ideálne na Facebooku.

 

Zdroj:

Tubular Insights

#videoweek_07

 

Severské varenie v divočine

#eyecandy
Rozmýšľali ste niekedy nad tým, čo vie svetu okrem “ikeáckych” mäsových guľôčkoch ponúknuť švédske kulinárske umenie? Prezradí vám to tento krásny krátky dokument o Magnusovi Nilssonovi, šéfkuchárovi najodľahlejšej európskej reštaurácie. Navariť si budete musieť sami, u nás si vychutnajte krásne zábery.

Na čo slúži klapka?

#protip
Nejako veľa ľudí sa na to za posledné mesiace pýtalo :) Nie je to len klap sem, klap tam. Klapkovanie má svoje presné pravidlá. Pozrite sa, na čo vlastne taká klapka slúži.

u Quentina

#haha #wow
A takto sa klapkuje u Tarantina, aby nebola nuda na pľaci.

MailShrimp

#commercial
V našom ostatnom blogu sme vám priblížili brandovaný content. Toto je ďalšia jeho ukážka, tentokrát z dielne MailShrimpu, pardón MailChimpu. Plus je tam skvelá pesnička :)

Zo slovenskej dielne

#retro
Skvelá pozvánka na retro muziku od MR Production. Takáto zábava sa nekoná v ledajaký všedný deň, ani každú sobotu.

Aj majster skala sa utne

#fun
a.k.a. blooper mashup pre všetkých fanúšikov The Rock-a.

 

 

Prichádzajú reklamné videá dlhšie ako 15 sekúnd!

Poznáme to všetci. Sedíme v MHD, scrollujeme, stojíme v rade, scrollujeme, ležíme na gauči, scrollujeme. Denne prescrollujeme kilometre obsahu a zasiahnu nás stovky a stovky informácií, ktorým však venujeme len minimum pozornosti. Vo Facebooku to vypočítali na priemerne 1,7 sekundy na mobile a 2,5 sekundy na desktope na jeden post. Pozeráme na množstvo obsahu, ale nevidíme v podstate nič. Aspoň nie poriadne.

„Ideálne“ dlhé videá na Facebooku majú dnes štatisticky okolo 15 sekúnd. To je príšerne málo času niečo zákazníkovi povedať.  My sa s tým snažíme trošku „bojovať“ a viac sa orientovať na dlhšie formáty.

Zo všetkého najradšej sa totiž venujeme točeniu brandovaného contentu. 5 – 7-minútových mikro dokumentov o firmách. Takých, ktoré keď pozeráte, miniete si síce čas na scrollovanie, ale vôbec vám to nevadí, pretože ten čas bol investovaný dobre. Na video, ktoré má viac minút, ale aj viac duše :) Také, z ktorého si na konci odnesiete hodnotnú informáciu. Trend, ktorý pomaly, ale isto prichádza aj do našich končín, nám v tom dáva za pravdu.

Potvrdzuje to zopár nedávnych príkladov zo sveta:

Apple vydal krátky film. V hlavnej úlohe s Dwaynom Johnsonom a Siri.

Výrobca zmrzliny, Häagen-Dazs, vytvoril 30-minútový dokument o remeselníkoch. Bodka. Nič viac. Žiadna zmrzlina, žiadny Häagen-Dazs v hlavnej úlohe. Jedinou referenciou na spoločnosť bolo jej logo na konci dokumentu. Jednoducho chceli zabaviť svojich spotrebiteľov a prepojiť odkaz kvalitnej remeselnej výroby so svojou spoločnosťou.

Čo je brandovaný content a prečo funguje?

V 90. rokoch bol v marketingu dominantný produkt. Nikto sa nezaoberal, aký pôžitok alebo zábavu má z marketingu zákazník. A podľa toho fungovalo aj video. Dnes je všetko inak a video marketing a reklamná tvorba videí sa sústreďuje hlavne na zákazníka, nie produkt.

Trendom, ktorý frčí, je autentickosť. Video reklama prestáva byť iba o produkte, a sústreďuje sa aj na budovanie vzťahu s užívateľmi. Prostredníctvom brandovaného contentu sa firmy snažia prezentovať zákazníkom svoje hodnoty tak autenticky, ako to len ide. A funguje to.

Čo to znamená pre video produkciu?

To, že je skvelá doba na to byť filmárom! Spoločnosti túžia po autentickom obsahu, čo nám rozväzuje ruky a dáva príležitosť kreatívne sa vyjašiť a pracovať na projektoch bez toho, aby nás brzdili obmedzenia tradičnej marketingovej video tvorby. Tak dlhším videám zdar!

Na koniec niečo z našej nedávnej "brandovanej" tvorby :)

#videoweek_06

Nádherné zábery sú v tomto industry filme. Veľmi dobrá kameramanská robota! Škoda toho voiceoveru, pôsobí až príliš reklamne na náš vkus.

#videoweek_05

K****I

#superdoc
OK, videí za tento týždeň bolo viac, ale toto si zaslúžilo špeciálny post. Krátky Youtube dokument o tom, či musíte byť k***t, ak chcete byť úspešný. Max Joseph, režisér, urobil sériu rozhovorov s inými režisérmi. Je to celé super vyskladané a drží to diváka pred obrazovkou. Je tam iba jeden predmet záujmu a za tým si autor celý čas ide. Ak máte 30min, tak určite si pozrite. Dokumenty, ktoré nie sú iba zhlúčik "nemých" záberov bez nejakého komentára sa lepšie pozerajú, nemyslíte? :)

#videoweek_04

Cyklomlynček

#commercial
Veľmi pekne spravené video na Popradskú kávu. Krásna kamera a grading. Humorom by sa dalo trošku pritvrdiť, ale super, že sa tu klienti púšťajú do takýchto vecí.:)

Černobyl

#aerial
DJI má nakopnuté sa stať niečo, ako GoPro alebo Red Bull, ale so zameranim na letecké zábery. Tento pohľad na Černobyl a to ako príroda po rokoch dáva do poriadku, čo človek narobil je fakt sila.

Marcusov ateliér

#studio
Krátka prehliadka štúdia populárneho techno vlogera. A vraj ateliér nemôže byť dizajnovo namakaný. Radosť pracovať v takom prostredí.

Crash test

#lego
Perfektný nápad! Super content pre marketing nemeckého auto klubu - rozflákať legové Porsche a urobiť z toho slomov video.

Spíker

#moneyisnottheproblem
Ak je z vás niekto audiofil, tak toto ho bude baviť. Krásny krátky doku o tom, ako Oswalds Mill Audio vyrábajú reproduktory za 300K. Dobre vedieť, že nie všetko musí byť short-fast-cheap.

Šušeň

#commercial
Ruku na srdce! Zažili ste toto? :D Palec hore za nápad a exekúciu.

Lietadielká

#retro
Retro industry filmy sú super. Ak fandíte dopravným lietadlám, tak tu sa je na čo pozerať - ako sa vyrábali modely lietadiel v '50. Handcrafted every inch.

#videoweek_03

Pantone

#graphic
Niečo pre grafikov. Ako rôzne krajiny vnímajú rôzne názvy farieb.

Document

#pohoda
Na takýto trailer sme natrafili pri rešeršovaní festivalových dokumentov. Videli sme, odporúčame.

Stranger things

#retro
Spojením digitálu a analógu vedia vzniknúť krásne veci.

Gary

#vee
Nie je ľahké začať vlogovať alebo blogovať. Toho, kto vydrží dopozerať toto video, možno Gary nakopne.

Budweiser

#commercial
Ďalšia silná reklama na pivo. Alebo to nie je reklama?

Pepek

#retro
Toto je stále fascinujúce vidieť, ako kedysi vznikali animované legendy.

Johnnie

#behindthescene
Dobrého BTS futidžu nikdy nie je dosť.

Cooke

#money
Ako to vyzerá vovnutri objektívu, ktorý je pravdepodobne drahší, ako vaše auto.

Hollywood

#cinema
Hovoriť príbeh cez obrázky je veľké umenie. Hľa tuto, čo môže znamenať, keď sa kamera hýbe tak, či onak. :)

#videoweek_02

Movie colors

#cinema
Inšpirácie, ako pracovať vo filme/videu s farbami. Nie všetko musí byť low key s muted colors.

Nikon

#nationalgeographic
Krásny short film o človeku, ktorý v dielni sám upravuje fotoaparáty pre NG.

Suzuki

#vfx
Ako vylepšiť inzerát na predaj svojho auta. Teda pokiaľ ste macher na CGI.

Slovakia

#cute
Je niekto, kto toto ešte nevidel? Pekný príklad, ako sa dá natočiť niečo pekné o Slovensku bez štátnej zakázky.

Metal worker

#mustsee
Absolútne top mikro dokument.

Gordon

#commercial
Podarené. Pekný script aj dobre zahraté.

Spiderman

#vfxbreakdown
Ďalší dobrý breakdown. Makači si dávajú záležať na každom jednom detaile.

Java

#parody
Dosť stará vec, ale krasne napísaná. Niekto musel dlho hladať prepojenia tych svetov.

Lomo

#link
Ak niekto fotí na film, tu je pekný prehľad celuloidov, podľa ktorých si vybrať

#videoweek_01

Arri

#eyecandy
Krásne obrázky natočené za posledný rok na Arri kamery.

Carlsberg

#commercial
Keď reklama nepôsobí, ako reklama. Výborne napísané, zahrané, natočené, jednoducho TOP.

Tatry

#retro
Staré industry filmy majú aj dnes niečo do seba. Je sa čím inšpirovať pri spracovaniach dnešných videí.

Vox

#education
Robia najlepšie education videá s nakrajšou motion graphic. Snáď v budúcnosti nahradia takéto videá učebnice.

Volvo

#presentation
Zaujímavý spôsob, ako predstaviť fíčuri nového modelu auta. Je tam motion graphic, je to čisté, neunudí to.

Cooke

#education
Nekončiaca téma, pekne spracovaná, niečo sa naučíte.

Attraction

#vfxbreakdown
Ak máte radi pohľad do CGI zákulisia, tak tu si prídete na svoje.

Shape

#shortdocumentary
Pre všetkých surfing positive - Tokoro Surfboards Hawaii.